Gość

Rejestruj

błąd
Musisz być zalogowany!
Zaczekaj...
· Moderatorzy · Grupy
· Obecny czas: 29.03.2024 02:18
· GTAthegame · Forum · Posty Użytkownika Lux
Szukaj · phpBB ·
· Wybierz stronę: 1 2 3 4
Lux
Doughz.org - styczeń 2024 · napisany: 08.03.2024 16:02
Na Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu.

https://luxveritatis.pl/kontakt
Doughz.org - styczeń 2023 · napisany: 04.02.2023 15:45
Szmaty przegłosowały ustawę, w której od lipca nawet do 20% darowizn będzie opodatkowane, tylko w Polsce -_-
[MŚ22] Argentyna - Francja · napisany: 19.12.2022 13:27
Moim zdaniem nie powinieneś liczyć punktów za strzały karne, bo one nie są liczone jako gole, w oficjalnym wyniku. Wynik jest 3:3 (4:2) lub 4:3.

Byłem tak blisko tego 3:2, gdyby nie podyktowany karny przez Marciniaka. Siedziałem też ucieszony, bo byłem pewny, że obstawiłem 40-stą minutę, więc przy tolerancji +/- liczyłem na dodatkowe punkty
Pierwszy raz 9 lat od premiery · napisany: 17.12.2022 15:54
GTA IV ograłem i ukończyłem dopiero po 7 latach (memo!), a jej dodatki sierpniem ubiegłego roku (12lat?). Na piątkę przyszło 9 lat.

Wyliczam to, bo do klasyków siadałem jakoś w rok od wydania, a te z 3D Universe miałem zaraz po premierze albo nawet przed! W Vice City grałem już w maju 2003 na peceta, choć w Europie była dopiero od sierpnia.

Biorąc pod uwagę, jak zachwycony byłem odkrywając GTA4 (detale, fizyka, światło) to do 5-tki siadałem już z pewnym standardem w głowie. Doskonale pamiętam podobne uczucie, gdy siadałem do VC po trójce.



Styl i wrażenia



Nie będę się rozwodził, gra smakuje jak naprawdę świetnie przyrządzone, przyprawione danie, podane tak, jak chciałem, choć kurde, wcale tego wcześniej nie zdefiniowałem.

Czy mam jakieś ale? Pamiętam scenę z filmu "Kawa i papierosy" Zobacz Babeczka siedzi sobie w knajpie, pije kawę tak, jak lubi. Podchodzi kelner, niby pyta, czy dolać, ale nie czekając na odpowiedź, dolewa. Zirytowana wytyka mu, że miała już idealny kolor, temperaturę i była świetna (kawa).

I teraz tak:
  • Czy fizyka w GTA IV była lepsza? Ano była, zauważyłem, ale czy aż tak? Nie, dopóki nie spojrzałem na te filmy typu "Why GTAIV is bettter than V?"

  • Czy misje w V są absurdalne i nierealne? (bo tak mi mówiono) O dziwo, nie, jest kilka niecodziennych, ale nigdzie na poziomie np. San Andreas!

  • Czy fabuła jest gorsza, niespójna? Nie, bo ta gra to jedna wielka piaskownica, w której twórcy umiejętnie wplątali mnóstwo aluzji. Fabuła nie jest jak jedno popisowe świąteczne danie (jak w VC albo IV), ale jest jak ***isty biesiadny bufet, w którym wyjdę najedzony i posmakuję wszystkiego, a na końcu zapytam kogoś obok: "Ty, a próbowałaś tego?" Mnie to pasuje.


W III i IV brakowało mi terenów dzikich, pozamiejskich, stąd lubiłem grać w Mafię. Natomiast, nigdy nie zapomnę jak po raz pierwszy w SA jechałem z San Fierro do Las Venturas, przez te pustynne wzgórza w Bone Country. Gdy oblokowałem Trevora poczułem to samo.

Róznica między możliwościami w VC a SA była ogromna, w tej drugiej tych wszystkich ***lników było zbyt dużo, to przerastało. Tutaj jest w porządku, znacząco dużo minigier (golf, tennis, joga etc.), wystarczająca ilość ubrań, do tego skutery, samoloty, tunning aut. Jestem nasycony, a nie przejedzony.



Postacie i fabuła



Ciekawe, udało mi się uniknąć spoilerów przez te lata. Wiedziałem, że gra kłania się filmom m.in. "Gorączka" (1995), ale nie wiedziałem, że aż tak! Specjalnie, tak ubrałem postacie w screenie powyżej, bo to wypisz wymaluj Waingro, Donald Breedan i Neil McCauley.



Gorączka to osobny temat, od żywcem wziętej akcji po małe detale, więc zostawię to na razie.


Michael



Michael zaczynał jako moja ulubiona postać, a skończył jako ten najbardziej irytujący i trochę obrzydzony. Jego postawę i charakter można zawrzeć w jego ostatnich słowach w finale nr A:

Cytat:
Surviving is winning, Franklin, everything else is bullshit. Fairy tales spun by people too afraid to look life in the eye. Whatever it takes, kid: survive.


Słowo klucz: Survival.


Trevor



Gdy Trevor zabił Johna na początku, wydało mi się to przerysowaną próbą pokazania, jak bardzo jest on niebezpieczny i nieprzewidywalny. Jednak od tamtej pory już tylko plusował. Zdecydowanie najbardziej spójna i głęboka postać, pomimo pozornego szaleństwa. Jego postawę i charakter można zawrzeć w jego ostatnich słowach w finale nr B:

Cytat:
Well, I can't! You're turning on him? I've had enough traitors in my life!


Słowo klucz: Autentyczność.


Franklin



Franklin, franklin... wszystko i nic, zabawa i nuda. Najmniej lubiłem nim grać, ale na końcu najwięcej godzin nim przegrałem. Bo jest praktyczny, ma najprzydatniejszą umiejętność, nawet zabawne dialogi. Takie trochę bicie czwartej ściany, w stylu, z puntu "widza" najmniej ciekawa postać, ale z punktu "gracza" najbardziej potrzebny.

Słowo klucz: Nie wiem, chyba czwarta ściana.



Rozgrywka


Najbardziej lubię wsiąkać w świat przedstawiony, a przy ogromie i różnorodności LS i Blaine Country oraz możliwości gry z widoku FPP GTAV to mega przyjemność.




Randomowe spotkania zaskakują, największe WTF miałem, gdy spotkałem na drodze dwóch starców próbujących zgwałcić dziewczynę, śmiechłem natomiast, gdy podwoziłem pijaną parkę i zaczęli się grzmocić na tyłach samochodu. Zdecydowanie to gra dla dorosłych, co przypomniało mi obejrzenie krótkiego filmu "The Loneliest Robot in Great Britain" w kinie.



Z chęcią wypuściłbym serię, w której gram bez radaru, hudu, w fpp i odgrywam roleplay. Brakuje jedynie tej fizyki z GTAIV. Z drugiej strony to w końcu GTA, a przy tej odsłonie można naprawdę świetnie się bawić.

Moja galeria na Steam




Post Scriptum


Jeszcze zapomniałem o muuuuuzyce. Stacji bez liku, nie zdążyłem dobrze obsłuchać wszystkiego, ale absolutny numer 1 to ścieżka, gdy pauzujemy grę: Słuchaj! Ten styl, ta melancholia, czasami specjalnie po prostu gapiłem się w mapę by posłuchać, no i wiecie, ja mam już ponad 30 lat, więc dotyka mnie to podwójnie. Wszystko takie bliskie, tu i teraz, a jednak takie odległe, kiedyś, coś, gdzieś... Jak mówił Neil w "Gorączce":

Cytat:
Don't let yourself get attached to anything you are not willing to walk out on in 30 seconds flat if you feel the heat around the corner.

I tak uderza w dorosłego już człowieka, te 30 sekund, kiedyś w pewnych momentach, i te 30 minut lub dni w innych, no i te 30 lat. Gdzie sen, gdzie marzenia, gdzie rzeczywistość.
[MŚ22] Argentyna - Francja · napisany: 17.12.2022 13:04
Argentyna 3 : 2 Francja
Messi 44'
[MŚ22] Polska - Francja · napisany: 09.12.2022 21:30
Gdyby tak w finale mierzył się Messi z Ronaldo, Argentyna - Portugalia, a w meczu o 3 miejsce Chorwaci odgryźli się Francuzom za finał z przed 4 lat. Byłoby ciekawie
[MŚ22] Polska - Francja · napisany: 04.12.2022 18:55
Brazylia i Portugalia chciałbym
[MŚ22] Polska - Francja · napisany: 03.12.2022 14:48
Co Wy wszyscy tacy pesymiści? Żabojady do domu i tak pojadą, jeśli nie teraz, to później. Francuzi dopiero od 98 są liczącym się zespołem, i więcej tam gra imigrantów. A żeby nogi połamali, nie cierpię ich jeszcze bardziej niż Anglików.
[MŚ22] Polska - Francja · napisany: 01.12.2022 10:49
Polska 2:1 Francja
80'
Lewandowski
[MŚ22] Polska - Argentyna · napisany: 28.11.2022 11:01
Polska 1:1 Argentyna
40'
Lewandowski
[MŚ22] Polska - Meksyk · napisany: 24.11.2022 12:34
Facet wg internautów mocno przesadził porównując polską reprezentację do pierogów - w jego opinii mocno przereklamowanych. Screeny:

[MŚ22] Polska - Meksyk · napisany: 22.11.2022 20:10
Oglądam MŚ, ME i olimpiady od 1998 roku i dopiero dziś wyraźnie widzę jak bardzo ***ANI są polscy komentatorzy.

Jak komentujesz udział Polaków w jakiejkolwiek imprezie o takiej randze, jak dzisiejszy mecz, to proszę wysil się na, odrobinę choć, zagrzewania swoich rodaków do walki! Piłkarze Ciebie nie usłyszą, ale słyszą miliony kibiców, których emocje i wiara będą takie, jak Twoje podejście.

Ile można już słuchać tego ***LENIA?! Borek był niby taki profesjonalny, a ostatnio jedyne, co prezentuje to krytykanctwo, narzekanie i mądrzenie się.

Jasne, macie te swoje studia przed i pomeczowe, kanały sportowe i gazety. Tam sobie analizuj i komentuj, a nie w środku meczu! Nie strzelił Robert to nie strzelił, i po co trzy razy do tego wracać, gdy jeszcze do końca pół godziny! Wystarczy porównać do komentatorów włoskich, latynoskich, ile tam jest energii, emocji, jakiegoś takiego zwarcia, które niesie.. a u nas.. idziemy skrzydłem, widać szansę, ożywienie i jedyne co słychać to: "no może teraz się uda"...

A jak już nie ma o czym mówić to te statystyki i rozpamiętywanie:
Oglądam MŚ2022: "bo pamiętamy w 1982, że Zbigniew Boniek to..."
Oglądam lekkoatletykę: "gdy Irena Szewińska biegła w Montrealu 1976..."
Oglądam skoki: "a przed wojną Stanisław Marusarz..."
I czym to się różni od Kaczyńskiego i jego miesięcznic smoleńskich??

Porównajcie to z komentowaniem Jana Ciszewskiego albo Piotra Dębowskiego z Soczi jak pięknie zagrzewał do walki Zbigniewa Bródkę!

https://www.youtube.com/watch?v=m6843ywe2do

Rozumiem, że grają słabo, że nie wychodzi, ale zamknij japę chociaż na te 90 minut i przynajmniej nie narzekaj, nie przekazuj złej energii. Na te Wasze rozkminy przyjdzie czas po meczu, tam rysujcie strzałki i mówcie, że "Koreańczycy wygrali, bo mieli szybsze buty"... (MŚ2002)
[MŚ22] Polska - Arabia Saudyjska · napisany: 22.11.2022 19:27
Polska 8:0 Arabia Saudyjska
20'
Lewandowski
[MŚ22] Polska - Meksyk · napisany: 21.11.2022 18:07
Polska 1:2 Meksyk
20'
Lewandowski
Polska - Belgia · napisany: 12.06.2022 12:44
Polska 1:3 Belgia
44' Lewandowski
Polska - Holandia · napisany: 09.06.2022 14:09
Polska 1:3 Niderlandy
44' Lewandowski
Doughz.org - maj 2022 · napisany: 05.06.2022 13:05
Hospicjum dziecięce albo niedożywione polskie rodziny
Polska - Belgia · napisany: 02.06.2022 14:11
Polska 1:3 Belgia
44' Lukaku
Polska - Walia · napisany: 27.05.2022 21:06
Polska 2:1 Walia
91' Jacek Krzynówek
Pierwsze wrażenia z wersji PC · napisany: 16.04.2022 15:42
Moje pierwsze wrażenia są o niebo lepsze niż sądziłem, że będą. Ciężko byłoby nie mieć żadnego nastawienia, gdy gra jest w obiegu już tyle lat.

A jednak jestem bardzo miło zaskoczony, wręcz powiem, że gra to rewelacja.

Zajęło mi z kilkanaście godzin by przystosować się do sposobu jazdy samochodem, ale już go opanowałem do perfekcji. Aha, a tutaj ważna rzecz:

Od kiedy zacząłem grać w widoku pierwszej osoby, już nie mogę grać inaczej.

Ci, którzy kiedyś czytali na moim blogu relację z pierwszego razu w GTAIV wiedzą, że mam tendencję do realizmu - wyłączanie hudu, pasków, minimalizm i roleplaying. Także, wszystko, co robię w GTAV robię w FPP i przez to uwielbiam tę odsłonę. Po prostu, pasuje to tutaj. Jazda w FPP jest dynamiczna i ekscytuająca, strzelanie bardziej zachowawcze, jedyne do czego musiałem się mocno poduczyć w widoku FPP to latanie:

W tym lataniu coś jest, w GTA:SA większą frajdę sprawiało mi jeżdzenie autem niż latanie, a tutaj na odwrót. Latanie jest ***iste. Może to kwestia, że już trochę w życiu ograłem ściganie się ogólnie mówiąc.

Na pewno przesiadka z GTA4 na GTA5 jest w moim odczuciu bardziej udana niż z GTA:VC na GTA:SA, tzn. jestem naprawdę miło zaskoczony. Fabuła ogólnie bardziej klei się tutaj niż w GTA:SA, tam cały zarys był mooocno przerysowany, dlatego nie tak spójny jak w VC.

W każdym razie, na duży plus są DROGI. To pierwsze GTA, gdzie w miarę realnie zmodelowana jest infrastruktura, kolory krawężników, skręty, jezdnie etc., po prostu mega.

Polecam grać na FPP, czuć prędkość, jasne, trzeba trochę spędzić czasu by się nauczyć, ale opanowałem już do perfekcji jazdę na FPP, łącznie z przełączaniem "c" by spojrzeć szybko do tyłu i strzelaniem drive-by.

Co jeszcze?

Fabularnie to jest taki ogrom odniesień do filmu Gorączka, że zrobię o tym wpis na blogu, oprócz oczywistych jest kilka takich, o których pewnie nie macie pojęcia jak np. fakt, że Devin mówi do Franklina "Slick", no dokładnie taką samą ksywę miał Michael Cheritto.

Gra petarda, podsumowując:
+ model infrastruktury drogowej
+ widok FPP
+ dynamiczne misje i bardzo ciekawy i zróżnicowany świat gry


I jeszcze jedno, te robienie misji na gold etc., naprawdę naprawdę nie jest źle, tak się cholernie zraziłem po tBoGT, że bałem się, jak to wygląda w GTAV. Naprawdę jest ok, w porównaniu do ***anego tBoGT, które to było największym rozczarowaniem, jakie przeżyłem w GTA.




Polska - Szwecja · napisany: 31.03.2022 17:42
Lewandowski strzelił w 49' przecież, a nawet gdyby liczyć Zielińskiego, to chyba w 72?
Polska - Szwecja · napisany: 30.03.2022 19:02
Dlaczego Toni 1200? :P
Polska - Szwecja · napisany: 25.03.2022 12:22
Polska 0:2 Szwecja

Edit: Napisałem wcześniej, nie zapisało :b
100% Achievement · napisany: 21.11.2021 10:33
OK, rozpisałem sobie wszystkie 30 razy, które trzeba spotkać się z przyjaciółmi:
Brucie -7
Jacob - 6
Packie - 6
Dwayne - 4
Roman - 7

Zacząłem robić je po kolei, po 28 aktywnościach nic nie ruszyło i nagle...
Przedostatni to było wygrać w kręgle w Romanem i nagle pokazało 98,33%.
I potem już na liście zostało mi tylko jedzenie z Jacobem, jak zjadł kurczaka to wskoczyło 100%, jprdl
100% Achievement · napisany: 20.11.2021 14:21
w zalaczniku

· Wybierz stronę: 1 2 3 4
· Moderatorzy · Grupy
· Obecny czas: 29.03.2024 02:18
·
Obecnie forum przegląda 14 gości oraz 0 z 6657 zarejestrowanych użytkowników
Razem: 14 · Najwięcej (1845): 21.08.2015
Urodziny obchodzą dziś · mikehopfen (39) · simspl26 (27) · Wszystkiego najlepszego!
Napisano 25129 (+9697) postów w 1834 tematach z 114 ankietami
STATYSTYKI »
news · forum · blogi · mobile · rss · pliki · filmy · njoy · szukaj · mapa
© 2004 - 2024 GTAthegame
Kopiowanie materiałów bez zgody autorów jest zabronione!
Wszystkie prawa zastrzeżone · Polityka prywatności · Cookies