GTA FoRuM
     

Operation Overlord

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum GTAthegame.NET Strona Główna -> Café Robina
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
martin
wanksta
wanksta


Dołączył: 10 Kwi 2005
Posty: 601
Skąd: Jarocin (Wielkopolska)

PostWysłany: 04.10.2005 22:13    Temat postu: Operation Overlord Odpowiedz z cytatem

Nie miałem, co robić to postanowiłem napisać ”małe” wypracowanie na temat Operacji Overlord i o innych ważnych operacjach jej "towarzyszących".

Operation Overlord

Różnie źródła mówią, że pomysł operacji padł pod koniec 1941 lub na początku 1942 roku. Cała operacja polegała na desancie wojsk lądowych na plaże Normandii i dalsze odbijanie Francji aż do Arden by zrobić sobie drogę do Niemiec i Austrii. Celem operacji było odciążenie Rosjan na froncie wschodnim i zmuszenia Niemców do walki na dwóch frontach. Operation Overlord rozpoczęła się 6 czerwca (D-Day) [nie licząc Operacji BodyGuard] i trwała do końca sierpnia 1944. Można powiedzieć ze Overlord składa się z kilku innych części, oto one:

BODYGUARD (oficjalnie nie jest zaliczana do Overlord)

Operacja mająca na celu ukrycie blisko 156000 żołnierzy (!) i wywiedzenia Niemców w pole, co do miejsca lądowania. Udało się. Niemcy główne siły przenieśli do Norwegii i na wschód od plaż Normandii (możecie to zobaczyć na poniższej mapie) gdyż tam spodziewali się ataku.


Zdjęcie nr 1 (Fikcyjne i prawdziwe miejsce lądowania)

D-Day

Jeden z najważniejszych jak nie najważniejszy dzień operacji. Gdyby się nie udało to nie było dalszej części Overlord. Można przypuszczać, że siły sprzymierzone nie wygrałyby tak szybko wojny.

D-Day miał nastąpić 5 czerwca jednak z powodu bardzo złej sytuacji pogodowej nad kanałem La-Manche odłożono ją na 6 czerwca. Pewne źródła mówią, że amerykanie mieli szczęście z przełożeniem operacji gdyż 5 czerwca odleciało z Normandii 120 samolotów z niemieckimi żołnierzami! Przed północą 6 czerwca wyleciały z lotniska w Upottery (Anglia) samoloty z 101 dywizją powietrzno-desantowa. Około godziny 2-3 w nocy były na miejscu (tyły plaży UTAH). Coś jednak się nie udało, niemiecka artyleria, która miała być zniszczona przez wcześniejsze bombardowania otworzyła ogień. Sporo samolotów nie doleciało do celu a jeszcze więcej musiało zrzucić żołnierzy przez planowanymi miejscami zrzutu. Kompanie się pomieszały. Był ogromny bałagan! Celem 101 było zabezpieczenie kluczowych miasteczek i zniszczenie dział artyleryjskich, które były gotowe otworzyć ogień w stronę plaż. Słynna kompania E z 506 pułku, 101 dywizji powietrzno-desantowej brawurowo zniszczyła działa 88mm (FLAK) niedaleko Brecourt, za co dostali odznaczenia. Akcje zdobywania dział możecie zobaczyć w 2 odcinku Kompani Braci.


Mapa nr 1 (Plaża Utah – Lądowanie 101 dywizji)

Czas na lądowanie piechoty ze strony morza na barkach desantowych. Było 5 plaż (po kolei od zachodu):

- Utah (Amerykanie)
- Omaha (Amerykanie)
- Gold (Amerykanie i Brytyjczycy)
- Juno (Brytyjczycy)
- Sword (Brytyjczycy i Kanadyjczycy)


Mapa nr 2 (Plaże w Normandii, 6-12 czerwca)

Na plażach Utah, Gold, Juno i Sword żołnierze nie napotkali większego oporu. Najgorzej natomiast było na plaży Omaha, szczególnie w sektorze: Zielony Pies (Green Dog). Amerykanie napotkali tam na kompletnie niespodziewany opór (podobno w przed dniu operacji przyleciał tam jeden pułk a być może i cała dywizja na ćwiczenia). Na plaży Omaha w pierwszym dniu zginęło ok. 4000 żołnierzy! To, co tam się działo jest nie do opisania. Tóż po otwarciu barek żołnierze zostali przeszyci kulami z niemieckich karabinów maszynowych MG-42. Czołgi, które miały pomóc w zdobyciu plaż zatonęły gdyż zostały zwodowane za daleko brzegu! Także bombardowania, które miały stworzyć leje, w których mieli się schować żołnierze zawiodły. Jednak po 2 godzinach walk Amerykanie zdobyli plaże Omaha


Mapa nr 3 (Plaża Omaha)

Zdobywanie Sektora: Zielony Pies (Omaha Beach) możecie zobaczyć w filmie Szeregowiec Ryan! POLECAM

Przyjmuje się, że walki o plaże trwały od godziny 6:30, gdy barki dotarły na plaże aż do godziny 8:30..

Na język nasuwają się cytaty takiej jak:

”Najgorsze, co mogło spotkać człowieka to znalezienie się na plaży Omaha 6 czerwca 1994 pomiędzy godzinami 6:30-8:30”

”Jeżeli Niemcy chcieli gdzieś zatrzymać lądujących Amerykanów to właśnie na Omaha”

Należy też wspomnieć o przyczółku Pointe Du Hoe, który zdobywał 2 batalion Rangersów. Był tam bardzo stromy klif, więc na barkach desantowych zamocowano wyrzutnie z harpunami, które wystrzeli jak tylko barki dopłynęły do brzeg. Przy harpunach były oczywiście liny, po których wspinali się Rangersi. Było to utrudnione zważając na fakt strzelających Niemców. Znaczeniem taktycznym przyczółka było kilkanaście dział dużego kalibru (ok. 140mm), które były wstanie otworzyć ogień na plaże Omaha (Przyczółek Pointe Du Hoe jest zaznaczony na Mapie nr 2). Oczywiście przyczółek udało się zdobyć Wink


Zdjęcie nr 2 (Klify Pointe Du Hoe – zdjęcie, z 1945r.)

Ważnym wydarzeniem było także zdobycie przez 6 dywizje powietrzno-desantową (Brytyjską) mostu Pegasus. Znajdował (i nadal tam stoi) się on kilkanaście kilometrów na północ od Caen (plaża SWORD)! Most te był niezwykle ważnym obiektem. Było to jedyna przeprawa przez rzekę w tamtym rejonie. Jak widać na mapie nr 2 (na której także widać ”lecącą” 6 dywizje powietrzno-desantową) jest to najbardziej wschodnia cześć Normalni a więc być może potencjalna droga do Niemiec a tym samym do Berlina. Ciekawym jest to, że Brytyjczycy nie wyskoczyli na spadochronach! Piloci ”posadzili” maszyny na pobliskiej łące.


Zdjęcie nr 3 (Most Pegasus – Zdjęcie z 1944 roku)


Zdjęcie nr 4 (Most Pegasus – Zdjęcie współczesne #1)


Zdjęcie nr 5 (Most Pegasus – Zdjęcie współczesne #2)

To by było na, tyle jeżeli chodzi o D-Day. Przejdźmy teraz do operacji: Market-Garden

MARKET-GARDEN (oficjalnie nie jest zaliczana, do Overlord)

Największa operacja powietrzno-desentowej w historii! Jej celem było zdobycie mostów na Renie i rzekach „sąsiadujących” by otworzyć sobie drogę do serca rzeszy. Niestety operacja nie powiodła się. Niemcy wycofując się częściowo zniszczyli niektóre mosty a innych nie dało się w ogóle zdobyć.


Mapa nr 4 (Koncepcja Operacji Market-Garden)

Można tutaj wspomnieć o Kompani E, która pod dowództwem owego Wintersa zdobyła bez żadnego oporu Eindhoven (przywitali ich wiwatujący Holendrzy), następnie udała się do Nuenen gdzie napotkali duży opór Niemców i tracąc 15 żołnierzy musieli się wycofać. Następnie zostali przetransportowani do Uden. Czemu wspomniałem o tych miastach? Wspomniałem gdyż w ich pobliżu znajdowały się owe mosty, który mieli zdobyć!

Jeżeli jesteśmy już przy Kompani E to możemy wymienić najważniejsze sukcesy tejże słynnej kompanii:

- Ste. Marie-du-Mont, Francja, 6 czerwca 1944
- Carentan, Francja , 12 czerwca 1944
- Son, Holandia, 17 września 1944
- Eindhoven, Holandia, 18 września 1944
- Veghel, Holandia, 22 września 1944
- Uden, Holandia, 24 września 1944
- Opheusden, Holandia, 2 października 1944
- Bastogne, Belgia, 19 grudnia 1944
- Recogne, Belgia, 9 stycznia 1945
- Foy, Belgia, 13 stycznia 1945
- Noville, Belgia, 15 stycznia 1945
- Rachamps, Belgia, 16 stycznia 1945
- Hagenau, Niemcy, 19 stycznia 1945
- Memmingen, Niemcy , 29 kwiecień 1945
- Landsberg, Niemcy, 30 kwiecień 1945
- Berchtesgaden, Niemcy, 4 maja 1945
- Zell Am See, Austria, 9 maja 1945
- Kaprun, Austria, 11 maja 1945

Filmy warte do obejrzenia:

- Losy Kompani E (506 pułk, 101 dywizji powietrzno-spadochronowej) możemy podziwiać w filmie: Kompania Braci (Band of Brothers)
- Lądowanie na plaży Omaha możemy zobaczyć w filmie: Szeregowiec Ryan (Saving Private Ryan)

Warto przeczytać książki Stephena E. Ambrowa takie jak:

- „Kompania Braci”
- „D-DAY 6 czerwca 1944. Przełomowa bitwa II wojny światowej”
- „Most Pegasus”

Myślę, że udało mi się "w skrócie" napisać o tym, co najważniejsze!? Czyżby najdłuższy post na forum? Very Happy


Ostatnio zmieniony przez martin dnia 06.10.2005 16:29, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
sdr
padrino
padrino


Dołączył: 01 Maj 2004
Posty: 908
Skąd: Piekary Śląskie

PostWysłany: 04.10.2005 22:21    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

martin napisał:
Czyżby najdłuższy post na forum?

nie Arrow http://forum.gtathegame.net/viewtopic.php?t=30

a co do tematu: jak sie kiedyś bede nudził to może czytnę... teraz za późnooooo /ziewa/ jush Mr. Green
_________________

*** REGULAMIN ***
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
hapeka
all star
all star


Dołączył: 31 Maj 2005
Posty: 525
Skąd: nie mam zdania

PostWysłany: 04.10.2005 22:26    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no nie chce się nawet czytać
ale
po co nam to na forum? : >

nie lepiej wrzucić na sciaga.pl? : ]
_________________
Byłaś naprawdę fajną dziewczyną
i było nam razem naprawdę miło.
Lecz tamten to chłopak był bombowy,
bo trafiał w dziesiątkę w strzelnicy... sportowej.

xD
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
lothronik
homeboy
homeboy


Dołączył: 28 Sie 2004
Posty: 1042
Skąd: Warszawa

PostWysłany: 04.10.2005 22:50    Temat postu: :D Odpowiedz z cytatem

Cytat:
nie lepiej wrzucić na sciaga.pl? : ]


Tak, nasz mądry hpk'a ma rację! xE Na ściągę z tym (może mi się kiedyś przyda Very Happy).

edit by.. hpkJak już piszesz hpk, to bez 'a. hpk i tak czyta się hApEkA
_________________
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora Adres AIM
Daronfsu
sucka
sucka


Dołączył: 23 Cze 2005
Posty: 272
Skąd: Daleko...

PostWysłany: 05.10.2005 19:40    Temat postu: :D Odpowiedz z cytatem

Fajna tam była misja w Call of Duty. Brytyjczykami o ile się nie myle Smile Ja w ogule podziwiam Martina że mu się chciało to zrobić Razz
_________________
Miło mi było wśród was, lecz pożegnania nadszedł czas... wszystko co do was mówiłem, mówiłem szczerze, nikomu się nie podlizywałem ani nic w tym stylu...


Ostatnio zmieniony przez Daronfsu dnia 05.10.2005 19:57, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Adres AIM
dj_link
Godfather
Godfather


Dołączył: 03 Maj 2005
Posty: 364
Skąd: Mragowo

PostWysłany: 05.10.2005 19:49    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

super text (choć go nie przeczytalem Razz). jak bede mial dluzsza chwile to na pewno czytne, bo krece mnie tamte klimaty... wiecie: Szeregowiec Rayan, Kompania Braci itd. Twisted Evil gratki za ogromne checi!
_________________
xxx REGULAMIN FORUM xxx
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora Adres AIM MSN Messenger
martin
wanksta
wanksta


Dołączył: 10 Kwi 2005
Posty: 601
Skąd: Jarocin (Wielkopolska)

PostWysłany: 06.10.2005 16:32    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Zrobiłem to dla przyjemności Very Happy Dzięki wszystkim Smile

Dodałem do tekstu małe "sprostowanie" a mianowicie dopisałem, że Niemcy przenieśli główne siły do Norwegii i na wschód od plaż Normandii [wcześniej była tylko Norwegia] + dodałem mapkę Smile
Powrót do góry
Ogląda profil użytkownika Wyślij prywatną wiadomość
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum GTAthegame.NET Strona Główna -> Café Robina Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach



Bluetab template design by FF8Jake of FFD
Modified by sdr special for GTAthegame
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group