Gość

Rejestruj

· Moderatorzy · Grupy
· Obecny czas: 27.04.2024 21:43
· GTAthegame · Forum · Café Robina
Musisz Być Zalogowany
Szukaj · phpBB ·
· Wybierz stronę: 1
Jakie akta?
» ACTA?

Tak
0%0%0%

Nie
100%100%100%

» suma głosów: 13
chaos napisany: 23.01.2012 19:53 Link Do Tego Posta
hustler



dołączył: 05.07.2006
posty: 669
rp: 75669


Tak, to musiało się znaleźć także tutaj. Trąbią o tym wszystkie portale internetowe, potrąbie sobie i ja. Póki jeszcze mogę.

Od kilku dni w sieci powstało niemałe zamieszanie w związku z podpisaniem przez polski rząd dokumentu Anti-Counterfeiting Trade Agreement (pol. umowa handlowa dotycząca zwalczania obrotu towarami podrabianymi), który przez ostatnie kilka lat był przygotowywany w tajemnicy między Stanami Zjednoczonych Ameryk i Japonią, a później do rozmów dołączyła UE, Kanada i Szwajcaria. Dokument określa nowe prawa dla dochodzenia i egzekwowania przypadków łamania praw autorskich. W domyśle zapisów przestępstwem będzie umyślne podrabianie znaków towarowych i piractwo praw autorskich na skalę handlową oraz pomoc w tym procederze, łamanie praw własności intelektualnej czy dystrybucja nielegalnych dóbr w internecie. Po polsku każdy przypadek łamania prawa autorskiego, czyli ściągnięcie bądź udostępnienie mp3, obrazka, filmu lub zdjęcia będzie podstawą do ścigania przez odpowiednie służby i karalne grzywną, procesem sądowym bądź pozbawieniem wolności. Jednakże najbardziej kontrowersyjnym zapisem w porozumieniu jest to, że usługodawca będzie zobowiązany do przekazania danych delikwenta wobec którego zachodzi podejrzenie popełnienia przestępstwa w internecie odpowiednim służbom, co narusza kupę ustaw w tym ustawę o ochronie danych osobowych jak i wiele różnych zapisów obrony praw człowieka. Także treści publikowane na stronach internetowych (w tym komentarze i posty na forum) musiały by być kontrolowane i moderowane w przypadku stwierdzenia naruszenia prawa przez administratora, bo na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za daną stronę. A to wiąże się z wprowadzeniem cenzury.

Te jak i wiele innych zapisów nie spodobało się internautom na całym świecie oraz środowiskom akademickim, praktykującym prawnikom oraz organizacjom pożytku publicznego i w ramach protestu zhakowano strony internetowe firm fonograficznych, stowarzyszenia artystów polskich, kilka portali informacyjnych oraz polskie strony rządowe, a także wykradziono dokumenty, których publikacja skompromitowała by rząd, oraz doprowadziła do ogromnej rewolucji. Hakerzy zagrozili, że publikacja dojdzie do skutku, jeśli polski rząd podpisze owy traktat. A tak najprawdopodobniej się stanie, gdyż po dzisiejszych naradach i przeanalizowaniu traktatu przez premiera, ministra kultury oraz ministra administracji i cyfryzacji stwierdzono, że dokument nic nie zmieni w dotychczas obowiązującym prawie i Polska oficjalnie go podpisze w czwartek (26.01) aż w dalekiej Japonii. Skoro nic nie zmieni, to po co podpisywać i wprowadzać coś, co jest zupełnie niepotrzebne? A może wysokiej rangi politycy do końca nie wiedzą o co chodzi w tym porozumieniu?

Ja też do końca nie wiem, ale sądząc po oburzeniu internautów i dość łatwym ataku na polskie strony rządowe dochodzę do wniosku, że nic dobrego to nie wróży do niczego dobrego to nie doprowadzi. Traktat nie podoba się m.in. obrońcom praw człowieka, wielu organizacjom, mediom, a także samym internautom, którzy zapowiadają dalsze ataki, a twórcy na znak protestu zamierzają "zgasić" jutro swoje serwisy na godzinę. Najgorsze jest jednak to, że w zjednoczonych państwach Unii Europejskiej, a także USA, które podobno są symbolem demokracji pomysł powstania takiego traktatu, a także przebieg prac i negocjacje pozostawały tajne, a gdy pierwotne wersje spotkały się z negatywnym odbiorem nie przerwano prac nad projektem. Wręcz przeciwnie, prace dalej kontynuowano za zamkniętymi drzwiami dopuszczając do głosu jedynie "przedstawicieli dużych korporacji amerykańskich". Ten cały chaos i zamieszanie spowodowało, że nie wiem czy mam spać spokojnie czy też trząść portkami i spodziewać się mundurowych bo ściągnąłem sobie empetrójkę, film który mam na płycie lecz w wersji oryginalnej, czy grę, bo zakupiony oryginał za ciężkie pieniądze nie chce działać prawidłowo.

Ciekaw jestem waszego zdania. Czy wprowadzenie porozumienia w życie coś zmieni? Czy egzekwowany będzie każdy przypadek łamania prawa poprzez skopiowanie obrazka, muzyki czy filmu w internecie, delikwentom zabierane będą sprzęty komputerowe, wlepiane ogromne kary finansowe bądź pobyt za kratkami? Czy treści w internecie będą musiały być odpowiednio moderowane? Zapraszam do wolnego wypowiadania się, póki jest to jeszcze możliwe.

Cały projekt napisany pseudo prawniczym językiem chińsko-polskim możecie przeczytać pod tym adresem, natomiast najważniejsze postanowienia pod tym, a tu obszerniejszy artykuł.

____________________
chaos
^ do góry ^
Ten Użytkownik Nie Przebywa Obecnie Na Forum Zobacz Profil Tego Użytkownika Zobacz Posty Tego Użytkownika Napisz E-Mail Do Tego Użytkownika Skontaktuj Się Przy Pomocy Komunikatora Gadu-Gadu Napisz Prywatną Wiadomość Do Tego Użytkownika
sdr napisany: 23.01.2012 20:24 Link Do Tego Posta
szew



dołączył: 02.02.2004
posty: 1666
rp: 87326
Redakcja GTAthegame oficjalnie popiera wszystkie AKTY, pod warunkiem, że przedstawiają kobiety :p

Ok, tak na poważnie. To, że to "porozumienie" nic nie zmieni to lipa. Kanada i Nowa Zelandia już musiały zmienić swoje prawo tak, aby ACTA mogła w tych krajach działać. Więc jeśli Tusk i spółka mówią, że zgoda na ACTA nic nie zmieni to najzwyczajniej w świecie słabo się tematem interesowali. Za rok będą mogli tylko powiedzieć "ups, no ale teraz to już nic nie można zrobić". Ja też jakimś ekspertem od prawa nie jestem, ale fakty mówią same za siebie. ACTA to nic innego tylko trojan, który ma rozszerzyć na cały świat (a przynajmniej na jego znaczną część) chory, amerykański punkt widzenia na ochronę praw autorskich i patentów. Raz już Europa odparła próbę wprowadzenia prawa patentowego na wzór tego z USA. Teraz trzeba stawić czoła kolejnej, jeszcze śmielszej próbie. To sprawa naszych wolności i swobód, które wielkie koncerny chcą nam po cichu odebrać.

Inną sprawą jest, że w kwestiach internetu ACTA nic nie zmieni. Sieć się przystosuje. Najwyżej wrócą złote czasy P2P tyle, że wszyscy teraz będą szyfrowali połączenia. Nadal pozostaną jednak zagrożone dobra materialne, bo te nie wywiną się przed ochroną patentową, która sprzyja monopolowi i zabija innowacje. Jeśli ACTA wejdzie w życie możemy zapomnieć o tańszych zamiennikach czegokolwiek. Rynek przestanie być konkurencyjny, bo nagle okaże się, że 99% produktów narusza jakieś patenty i trzeba je wycofać. Sami przyznacie, że to wszystko brzmi jak szaleństwo.

Na koniec najczarniejsza wizja: jeśli ACTA wejdzie w życie, przechwałki niektórych naszych kolegów o stosach pirackich gier nie będą już kończyły się banem. Taki delikwent od razu zostanie odcięty od internetu i pójdzie do paki

____________________
sdr
^ do góry ^
Ten Użytkownik Nie Przebywa Obecnie Na Forum Zobacz Profil Tego Użytkownika Zobacz Posty Tego Użytkownika Napisz E-Mail Do Tego Użytkownika Skontaktuj Się Przy Pomocy Komunikatora Gadu-Gadu Napisz Prywatną Wiadomość Do Tego Użytkownika
chaos napisany: 23.01.2012 20:34 Link Do Tego Posta
hustler



dołączył: 05.07.2006
posty: 669
rp: 75669
I Dawidowi chodziło także o zamienniki części samochodowych, więc sprzedaż tańszych, a niekoniecznie gorszych podzespołów będzie nielegalna. Oznacza to, że jeśli komuś na przykład pojawią się luzy na drążkach stabilizatora, bądź sworzniach wahaczy, co jest niemalże codziennością na naszych polskich drogach będzie musiał udać się kilkunastoletnim samochodem do ASO, gdzie ceny części z logiem producenta chyba przybyły z kosmosu. Kierowcy są już pewnie ***ieni, bo nie dość, że paliwo jest coraz droższe, to zostanie odebrana możliwość zakupu tańszych części. Chyba nie za fajnie, no nie? :)

+++ EDIT (03.02.2012 20:14):

O ***a, jaka dyskusja :D

____________________
chaos
^ do góry ^
Ten Użytkownik Nie Przebywa Obecnie Na Forum Zobacz Profil Tego Użytkownika Zobacz Posty Tego Użytkownika Napisz E-Mail Do Tego Użytkownika Skontaktuj Się Przy Pomocy Komunikatora Gadu-Gadu Napisz Prywatną Wiadomość Do Tego Użytkownika
sdr napisany: 03.02.2012 20:51 Link Do Tego Posta
szew



dołączył: 02.02.2004
posty: 1666
rp: 87326
Niestety musiałem skasować "niektóre" posty, bo były niezgodne z zapisami ACTA

Może ludziska uznali, że zamiast skrobać bez sensu na forum lepiej będzie wyjść na ulice i pokazać Tuskowi co myślą

____________________
sdr
^ do góry ^
Ten Użytkownik Nie Przebywa Obecnie Na Forum Zobacz Profil Tego Użytkownika Zobacz Posty Tego Użytkownika Napisz E-Mail Do Tego Użytkownika Skontaktuj Się Przy Pomocy Komunikatora Gadu-Gadu Napisz Prywatną Wiadomość Do Tego Użytkownika
· Wybierz stronę: 1
· Moderatorzy · Grupy
· Obecny czas: 27.04.2024 21:43
·
Obecnie forum przegląda 30 gości oraz 0 z 6657 zarejestrowanych użytkowników
Razem: 30 · Najwięcej (1845): 21.08.2015
Urodziny obchodzą dziś · Kamil3728 (48) · Wszystkiego najlepszego!
Napisano 25129 (+9697) postów w 1834 tematach z 114 ankietami
STATYSTYKI »
news · forum · blogi · mobile · rss · pliki · filmy · njoy · szukaj · mapa
© 2004 - 2024 GTAthegame
Kopiowanie materiałów bez zgody autorów jest zabronione!
Wszystkie prawa zastrzeżone · Polityka prywatności · Cookies